Z artykułu dowiesz się:
Dariusz Kopyto
Dariusz Kopyto
Specjalista ds. Marketingu Omnichannel. Od 2005 r. realizuje działania marketingowe dla firm z sektora MMŚP. Specjalizuje się w SEO, analityce internetowej i działaniach sprzedażowych. Na co dzień zarządza Agencją Reklamową MARKOFANI i serwisem dla marketerów — Aspirate.pl

Google NAP, a pozycjonowanie lokalne firmy w wyszukiwarce Google

Pozycjonowanie lokalne głównie oparte jest o Google NAP. Pomimo że w internecie informacje na ten temat dostępne są od ponad 5 lat, większość firm, z którymi mamy kontakt nie wdrożyła spójności danych twardych. Dlatego jeśli należysz do tego grona, koniecznie przeczytaj ten artykuł i skutecznie wprowadź Google NAP.

Czym są dane twarde i miękkie Twojej firmy?

Publikowane w internecie dane dzielą się na twarde (jednolite) i miękkie (w dowolnej formie). Dane twarde we wszystkich kanałach komunikacji powinny być takie same, bo to właśnie m.in. dzięki nim Google rozpoznaje firmowe kanały komunikacji.

Dane miękkie to wszystkie inne informacje związane z firmą jak nazwy produktów, usług, czy opisy. W tym przypadku zaleca się stosowanie różnorodnych treści dopasowanych do danego kanału komunikacji i wartości dla klienta, którą chcemy przekazać. W stosunku do danych twardych, dane miękkie zawsze powinny być różne, aby uniknąć powtarzających się treści (duplicate content), czego Google bardzo nie lubi.

Co to jest Google NAP?

Google NAP, to informacja o danych teleadresowych firmy. Pod skrótem NAP znajdują się trzy rzeczy: N – name (nazwa firmy), A – address (adres firmy), P – phone number (numer telefonu firmy). Jest to schemat danych i podstawowe informacje, które Google wykorzystuje do identyfikowania firm w internecie. W każdym kanale komunikacji strona, sklep, profile w mediach społecznościowych te dane powinny być dokładnie takie same. Podstawą działania jest właściwe formatowanie danych – odpowiednie dla państwa, w którym funkcjonuje firma.

Dane NAP są kluczowe dla internautów, a także robotów Google i obowiązkowo powinny znaleźć się w odpowiedniej formie na Twojej stronie.

Jakie jest właściwe formatowanie danych teleadresowych w Polsce?

Każdy kraj posiada urzędowo określony sposób formatowania danych teleadresowych (twardych). W profilach Google Moja Firma nie chodzi o to, aby profil miał nazwę identyczną jak dane w CEIDG, czy KRS. Ważne jest, aby nazwa była spójna z logiem, treściami na stronie, w sklepie internetowym, jak i szyldzie. W nazwie firmy zabrania się stosowania fraz kluczowych określających kategorię np. MARKOFANI Agencja Reklamowa, chyba że słowa “agencja reklamowa”, znajdują się w nazwie w CEIDG, KRS, logo, i taka forma jest podana na stronie internetowej.

W Polsce należy stosować następujący zapis danych teleadresowych:

MARKOFANI – nazwa firmy (marki), którą znają klienci, Juliusza Słowackiego 24/57 – pełny adres: ulica, nr budynku, nr lokalu, 35-060 Rzeszów – kod pocztowy, miejscowość, POLAND – państwo.

+48 790 379 379 – dla telefonów komórkowych, +48 17 300 03 30 – dla telefonów stacjonarnych, agencja@markofani.com.pl – adres e-mail, @agencjamarkofani – nazwa profili społecznościowych.

Jak wdrożyć Google NAP w firmie?

Do wdrożenia danych twardych potrzebujesz jedynie czasu na ich opracowanie i dodanie we wszystkich profilach. Jeśli chcesz to zrobić w prawidłowy sposób, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Jeśli wykorzystujesz Google Drive, stwórz nowy plik tekstowy i zbierz w nim wszystkie dane teleadresowe związane z Twoją firmą – siedziba główna, oddziały,
  2. Uporządkuj dane zgodnie z podanym przykładem,
  3. Wprowadź dane do wszystkich profili, którymi zarządzasz,
  4. Wpisz “nazwę firmy” w wyszukiwarce Google i znajdź wszystkie profile firmy w serwisach internetowych. Poproś o aktualizację danych lub zadbaj o usunięcie profilu – jest to możliwe w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej. Dane spółek z o.o. itp. są jawne i zazwyczaj serwisy agregujące te dane nie zgadzają się na usunięcie profilu.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby dane twarde w kanałach komunikacji były identyczne i nie wprowadzały użytkowników wyszukiwarki Google, czy Map Google w błąd. Tworząc Google NAP, należy też ujednolicić nazwy profili w mediach społecznościowych, a także nazwy linkowe – te z małpą “@”. To dzięki ujednoliceniu danych twardych w Twoim profilu firmy w GMB pokażą się ikonki z linkami do Twoich mediów społecznościowych.

Jeśli masz zamiar wdrożyć Google NAP w Twojej firmie, to koniecznie musisz:

  1. zadbać o prawidłowe uzupełnienie profilu firmy w Google My Business,
  2. opublikować mapę GMB na posiadanej stronie internetowej.

Jeśli chcesz wdrożyć NAP skutecznie i potrzebujesz w tym pomocy, skorzystaj z naszych bezpłatnych konsultacji.

Powiązane wpisy tematycznie