Z artykułu dowiesz się:
Dariusz Kopyto
Dariusz Kopyto
Specjalista ds. Marketingu Omnichannel. Od 2005 r. realizuje działania marketingowe dla firm z sektora MMŚP. Specjalizuje się w SEO, analityce internetowej i działaniach sprzedażowych. Na co dzień zarządza Agencją Reklamową MARKOFANI i serwisem dla marketerów — Aspirate.pl

„Single Site”, czy „Multi Site”? Jak tworzyć obecność firmy w internecie?

W świecie cyfrowym wybór właściwego sposobu budowania obecności firmy w internecie to jak być albo nie być widocznym w wynikach wyszukiwania. Jako marketer, pragnę pomóc Ci zrozumieć różnice między posiadaniem witryny typu „Single Site” i „Multi Site”, abyś mógł podjąć świadomą decyzję. W tym artykule przedstawię definicje obu typów witryn, ich charakterystykę, zastosowania oraz plusy i minusy każdej z nich.

Poznaj Single Site i Multi Site

Single Site (jedna witryna) — to witryna internetowa, która reprezentuje całą Twoją firmę, markę lub produkt. Może być witryną typu one page lub multi page. Wszystkie działania w internecie są skupione wokół tej witryny, która powinna odpowiadać na potrzeby wszystkich użytkowników. Witryna tego typu może być prosta lub o rozbudowanej strukturze.

Multi Site (wiele witryn) — to zbiór wielu witryn internetowych, które są zarządzane „pod jednym dachem”. Każda witryna może reprezentować różne aspekty Twojej firmy. Dzięki temu możesz lepiej dostosować się do różnych grup odbiorców i potrzeb. Tworząc wiele witryn, możesz precyzyjniej docierać do różnych grup odbiorców, dostarczając im odpowiednich dla nich informacji.

Różnice między Single Site a Multi Site

Główna różnica między Single Site a Multi Site polega na sposobie organizacji i prezentacji informacji użytkownikom. Single Site musi zadowolić wszystkich odbiorców. Strategia Multi Site obejmuj wiele witryn, co umożliwia dostosowanie marki i jej przekazu do wygranej grupy odbiorców. W ten sposób firma może osiągać lepsze efekty z podejmowanych działań.

Przykładowe przeznaczenie Single i Multi Site

Single Site:

 • Małe i średnie firmy, które potrzebują witryny internetowej dla własnej marki.
 • Dostarczanie informacji na temat firmy, produktów i usług, które należą do tej samej branży.

Multi Site:

 • Holdingi i korporacje, które posiadają wiele różnych marek dedykowanych różnym odbiorcom.
 • Przedsiębiorcy, którzy chcą precyzyjnie docierać do konkretnych segmentów klientów.

Plusy i minusy Single Site

 • PLUS — Proste zarządzanie i utrzymanie witryny internetowej.
 • PLUS — Mniej planowania strategicznego i łatwiejsza optymalizacja SEO.
 • PLUS — 100% skupienie się na jak najlepszym efekcie jednej marki.
 • MINUS — Ograniczenie w dostosowywaniu się do różnych grup odbiorców
 • MINUS — Widoczność w Top 10 w wyszukiwarce, ograniczona tylko do jednej strony.

Plusy i minusy Multi Site

 • PLUS — Elastyczność i możliwość dostosowania do różnych grup odbiorców.
 • PLUS — Większe możliwości rozbudowy i prezentacji treści.
 • MINUS — Niezbędna strategia uwzględniająca wiele grup odbiorców, sposób komunikacji i pozycjonowania w wynikach wyszukiwania.
 • MINUS — Niezbędny nakład finansowy i czas na stworzenie i rozwijanie wielu witryn (marek).

Przykład zastosowania strategii Multi Site

Firma Cyfrowa Foto, zlokalizowana w Rzeszowie, korzysta ze strategii Multi Site. W ramach jednej firmy powstają produkty oferowane przez różne marki, które dedykowane określonym grupom odbiorców. Produkty i treści dostępne na poszczególnych witrynach internetowych są dostosowane do potrzeb i oczekiwań odbiorców, co przyczynia się do skuteczniejszego pozyskiwania klientów.

Warto zauważyć, że witryny stanowią dla siebie konkurencję, gdyż oferują ten sam produkt, pod różnymi nazwami. Marka posługuje się synonimami, aby zwiększyć swoją widoczność na pierwszych stronach wyników wyszukiwania w Google oraz przyciągać ruch na strony produktowe.

Odwiedź witrynę internetową cyfrowafoto.com.

Podsumowanie

Wybór między Single Site a Multi Site zależy od potrzeb Twojej firmy, celów marketingowych i dostępnych zasobów. Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę, która potrzebuje prostego i łatwego w zarządzaniu rozwiązania, witryna Single Site może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Z drugiej strony, jeśli Twoja firma ma różnorodne działania, marki czy produkty, które wymagają indywidualnego podejścia, warto rozważyć stworzenie struktury witryn typu Multi Site.

W obu przypadkach kluczem do sukcesu jest strategi marketingowa, jasno określone cele witryn, odpowiednio dobrane słowa kluczowe oraz tworzenie atrakcyjnych, wartościowych i prostych w odbiorze treści. Dzięki temu niezależnie, od Twojego wyboru, witryna będzie przyciągać ruch z wyszukiwarek, jak Google, i spełniać oczekiwania użytkowników.

Powiązane wpisy tematycznie