...
Z artykułu dowiesz się:
Picture of Dariusz Kopyto
Dariusz Kopyto
Specjalista ds. Marketingu Omnichannel. Od 2005 r. realizuje działania marketingowe dla firm z sektora MMŚP. Specjalizuje się w SEO, analityce internetowej i działaniach sprzedażowych. Na co dzień zarządza Agencją Reklamową MARKOFANI i serwisem dla marketerów — Aspirate.pl

Witryny internetowe typu „One Page” i „Multi Page”. Wybierz odpowiedni typ dla swojej firmy!

W dobie wszechobecnych technologii i rosnącej konkurencji w biznesie, prowadzenie witryny internetowej jest niezbędnym elementem promocji i funkcjonowania każdej firmy. Wybór odpowiedniego rodzaju witryny może być trudny, szczególnie dla osób niezwiązanych z marketingiem i nowymi technologiami. Poniżej przedstawiam dwa główne typy witryn internetowych — „one page” i „multi page” — oraz opisuję ich różnice, zastosowania, a także plusy i minusy.

Poznaj One Page i Multi Page

One Page (jednostronicowa witryna) — znana też pod nazwą one site, to rodzaj witryny internetowej, który składa się z jednej strony. Wszystkie treści, grafiki, animacje, nagrania wideo prezentowane na jednej stronie internetowej, a użytkownicy przewijają ją w górę i w dół, aby uzyskać dostęp do treści. Witryny tego typu są często wykorzystywane do promowania pojedynczego produktu, usługi lub jako strony wizytówki.

Multi Page (wielostronicowa witryna) — znana też pod nazwą multi site, to witryny internetowe, które składają się z wielu stron. Informacje dla użytkownika umieszczone są na wielu stronach, które mogą mieć różne przeznaczenie. Użytkownicy poruszają się po witrynie za pomocą menu, przechodząc między różnymi stronami, aby uzyskać dostęp do poszczególnych informacji. Witryny tego typu są częściej stosowane przez firmy, które oferują wiele produktów i usług.

Różnice pomiędzy witrynami One Page i Multi Page

Główne różnice między witrynami one page a multi page wynikają z ich struktury. One page to jedna strona, na której prezentowane są wszystkie informacje, podczas gdy multi page to wiele stron, na których treści są podzielone na różne sekcje. W przypadku witryn multi page wymagane jest opracowanie struktury witryny.

Plusy i minusy witryn typu One Page

 1. PLUS — Prostota: Jedna strona zawiera wszystkie informacje, co ułatwia użytkownikom szybkie zapoznanie się z firmą lub ofertą.
 2. PLUS — Łatwość nawigacji: Brak konieczności przechodzenia między różnymi stronami sprawia, że korzystanie z witryny jest proste i szybkie.
 3. MINUS — Ograniczenia treści: Ze względu na format, witryny one page mogą nie być odpowiednie dla firm z dużą ilością informacji do przekazania.
 4. MINUS — Trudności w pozycjonowaniu: Strony one page mogą dużo gorzej pozycjonować się, ponieważ zazwyczaj mają mało treści do indeksowania i brak linkowania.

Plusy i minusy witryn typu Multi Page

 1. PLUS — Elastyczność: Możliwość dodawania wielu stron pozwala na lepsze przedstawienie oferty firmy i prezentację różnorodnych informacji.
 2. PLUS — SEO: Więcej stron z unikalnymi treściami połączonych ze sobą za pomocą linkowania, poprawia widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.
 3. MINUS — Większy nakład pracy: Stworzenie wielu stron wymaga więcej czasu i wysiłku, co powoduje wzrost kosztu.
 4. MINUS — Potencjalne problemy z nawigacją: Użytkownicy mogą mieć trudności z odnalezieniem poszukiwanych informacji, jeśli struktura witryny nie jest intuicyjna.

Przykładowe zastosowanie stron One Page

 1. Strony wizytówki — prezentacja podstawowych informacji o firmie, takich jak oferta, informacje o firmie, dane kontaktowe, mapa z Profilu Firm w Google i przekierowanie do profili w mediach społecznościowych.
 2. Landing pages (strony lądowania) — promocja konkretnego produktu, usługi z wykorzystaniem prostego i angażującego formatu. Na strony tego typu użytkowników najczęściej kierują reklamy internetowe, mające na celu zachęcenie do wykonania określonej akcji, takiej jak pozyskanie danych kontaktowych czy zakup produktu.
 3. Strony wydarzeń — promowanie wydarzeń, takich jak konferencje, warsztaty, imprezy czy śluby, z dostępem do podstawowych informacji, programu i możliwości rejestracji.
 4. Strony konkursów — prezentacja konkursu, jego zasad oraz nagród, z możliwością zgłoszenia udziału.
 5. Osobiste strony internetowe — prezentacja siebie jako osoby prywatnej, w celu promowania swoich umiejętności, portfolio, doświadczeń zawodowych lub życiorysu.
 6. Strony charytatywne lub społeczne — zachęcanie do udziału w akcjach charytatywnych, zbiórkach czy inicjatywach społecznych, z możliwością wsparcia lub zgłoszenia.
 7. Strony “Coming Soon” lub “Under Construction” — informowanie użytkowników o tym, że strona jest w trakcie tworzenia lub aktualizacji, często z możliwością zapisu na powiadomienie o publikacji.

Podsumowanie

Zarówno witryny one page, jak i multi page mają swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniego rodzaju witryny zależy od celów i potrzeb firmy. One page może być idealnym rozwiązaniem dla początkujących firm lub tych, które chcą zaprezentować swoją ofertę w prosty i przejrzysty sposób. Multi page natomiast może lepiej sprawdzić się w przypadku firm, które potrzebują przekazać więcej informacji, aby lepiej dostosować prezentację produktów i usług do potrzeb klientów.
Ostatecznie, decyzja o wyborze typu witryny powinna opierać się na analizie potrzeb i oczekiwań firmy, celów, które ma realizować witryna, a także zalet i wad każdego rozwiązania.

Powiązane wpisy

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej
Strony internetowe

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej, to często zadawane pytanie przez młodych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają przygodę z budowaniem obecności własnego biznesu w internecie. Koszt utrzymania witryny internetowej pod względem technologicznym, głównie zależy od użytego rozwiązania do jej

Ile kosztuje prowadzenie social media (Instagram + Facebook) przez agencję marketingową
Media społecznościowe

Ile kosztuje prowadzenie social media

Ile kosztuje prowadzenie social media to temat, wokół którego jest wiele mitów. Dlatego postaram Ci się pokazać, ile kosztuje prowadzenie Instagrama i Facebooka na przykładzie naszych realizacji oraz skąd ta cena wynika. Cena zależy głównie

Podpinanie karty płatniczej na koncie Google Ads

W celu uruchomienia reklam w systemie Google Ads konieczne jest podpięcie karty płatniczej. Ze względów bezpieczeństwa czynność tą musi wykonać klient. Aby podpiąć kartę kredytową lub debetową należy zrealizować poniższe kroki. 1. Przyjmij zaproszenie do

Potrzebujesz wsparcia marketingowego?

Porozmawiaj z nami!

Sprawdź co mamy dla Ciebie na Instagramie ;)

Spraw, by Twoja strona zarabiała

Pobierz checklistę skutecznej witryny internetowej i dowiedz się, jak zdobywać klientów
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.