Z artykułu dowiesz się:
Picture of Dariusz Kopyto
Dariusz Kopyto
Specjalista ds. Marketingu Omnichannel. Od 2005 r. realizuje działania marketingowe dla firm z sektora MMŚP. Specjalizuje się w SEO, analityce internetowej i działaniach sprzedażowych. Na co dzień zarządza Agencją Reklamową MARKOFANI i serwisem dla marketerów — Aspirate.pl

Witryna internetowa, a strona internetowa. Kluczowe różnice, które warto znać!

Użytkownicy wyszukiwarki Google szukają informacji na nurtujące ich pytania i wpisują “co to jest strona internetowa”, “co to jest witryna internetowa” oraz “witryna internetowa a strona internetowa” dlatego postanowiłem stworzyć wpis, który wyjaśni podstawy funkcjonowania marek w internecie.

Jako marketer zdaję sobie sprawę, że dla większości przedsiębiorców internet jest kluczowym narzędziem w promocji i sprzedaży produktów i usług. Przedsiębiorcy i osoby prywatne często słyszą o tym, że powinni posiadać witrynę internetową lub stronę internetową. Ale co dokładnie oznaczają te pojęcia? W tym artykule wyjaśnię podstawowe różnice oraz zachodzące zależności między nimi, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć te kluczowe terminy.

Witryna internetowa, a strona internetowa

Witryna internetowa — to zbiór powiązanych ze sobą stron internetowych, które są umieszczone pod jedną domeną internetową np. mojafirma.pl. Witryna internetowa pełni funkcję wirtualnej reprezentacji firmy, organizacji czy osoby prywatnej. W skład witryny internetowej wchodzą różne strony internetowe. Witryny internetowe umożliwiają użytkownikom przeglądanie informacji, kontaktowanie się z właścicielem witryny oraz przeprowadzanie różnych transakcji, takich jak zakupy, rezerwacje czy rejestracje na wydarzenia.

Strona internetowa — to indywidualny dokument dostępny pod adresem URL w ramach witryny internetowej. Strona internetowa składa się z treści (tekstów, przycisków, zdjęć, filmów itp.), które są wyświetlane w przeglądarce internetowej. Strony internetowe są połączone z innymi stronami za pomocą hiperłączy, najczęściej w postaci menu, które umożliwia użytkownikom poruszanie się po witrynie internetowej.

Obydwa pojęcia można porównać do książki. Witryna internetowa to książka, która ma swój tytuł, autora, zawartość. Strona internetowa to strona książki, która zawiera informacje. Wiele stron tworzy książkę, jednak w przypadku strony i witryny internetowej jedna strona np. landing page czy one pager mogą tworzyć witrynę internetową.

Co to jest witryna internetowa oraz co to jest strona internetowa.
Witryna internetowa i jest strony internetowe.

Charakterystyka obu typów

Witryna internetowa to „całość” składająca się z różnych stron internetowych, które są powiązane ze sobą poprzez hiperłącza. Charakteryzuje się ona przede wszystkim swoją strukturą, układem i funkcjonalnością. Wybór odpowiedniego rodzaju witryny internetowej zależy od celów firmy, jej rozmiaru oraz oferty produktów i/lub usług.

Strona internetowa to „fragment” witryny internetowej. Każda strona internetowa może mieć własny cel i zawartość, taką jak artykuł, galeria zdjęć, formularz kontaktowy czy sklep internetowy. Charakteryzuje się ona swoją treścią, układem i wyglądem, a także interakcjami, które oferuje użytkownikom.

Zależności między obydwoma typami

Witryna internetowa i strona internetowa są ściśle ze sobą powiązane. Strony internetowe stanowią poszczególne elementy, z których składa się witryna internetowa. Użytkownicy poruszają się między stronami internetowymi za pomocą nawigacji i hiperłączy, które łączą strony w logiczną i funkcjonalną całość. W praktyce każda witryna internetowa składa się z co najmniej jednej strony internetowej, ale zwykle jest ich więcej, aby zapewnić bardziej zróżnicowane i pełne informacje o firmie, produkcie lub usłudze.

Właściciele witryn internetowych powinni zadbać o to, aby ich strony internetowe były spójne pod względem graficznym, stylistycznym i funkcjonalnym. Ponadto należy dbać o optymalizację witryny internetowej pod kątem wyszukiwarek (SEO), aby poprawić jej widoczność i przyciągnąć większą liczbę użytkowników.

Dlaczego „wszyscy” piszą strona internetowa?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego większość agencji i freelancerów używa określenia „strona internetowa”, skoro właściwe określenie to „witryna internetowa”. Powód jest prosty — w Polsce brakuje świadomości na temat terminu „witryna internetowa”. Internauci szukają „strona internetowa” i ze względu na pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach na tę frazę, wiele firm stosuje właśnie to określenie.

Poniżej przedstawiam stosunek wyszukiwań dwóch fraz w ciągu ostatnich 5 lat — Analiza wykonana za pomocą Google Trends.

Porównanie wyszukiwań słów kluczowych „strona internetowa” i „witryna internetowa” w ostatnich 5 latach.

Podsumowanie

Różnica między witryną internetową a stroną internetową jest kluczowa dla zrozumienia, jak funkcjonują treści w internecie. Znając te definicje i zależności między nimi, można lepiej zrozumieć, jak należy planować i projektować własną witrynę internetową, aby była atrakcyjna dla użytkowników i skuteczna pod względem marketingowym. Pamiętaj, że sukces witryny internetowej zależy od jakości, spójności i wartości jej poszczególnych stron internetowych.

Jeśli planujesz stworzyć lub odświeżyć witrynę internetową, przeczytaj kolejny artykuł pt. „Witryny internetowe „One Page” i „Multi Page”. Wybierz odpowiedni typ dla swojej firmy!

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć kluczowe różnice między witryną internetową a stroną internetową oraz ich zależności. Jeśli masz pytania lub potrzebujecie porady dotyczącej tworzenia witryny internetowej, zachęcam do kontaktu. Jako doświadczony marketer, z przyjemnością podzielę się moją wiedzą i doświadczeniem.

Powiązane wpisy

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej
Strony internetowe

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej, to często zadawane pytanie przez młodych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają przygodę z budowaniem obecności własnego biznesu w internecie. Koszt utrzymania witryny internetowej zależy od użytego rozwiązania do jej stworzenia. Najpopularniejsze dwa modele

Cele i zadania, które może realizować witryna internetowa

Posiadanie funkcjonalnej witryny internetowej dostosowanej do potrzeb i oczekiwań klientów stało się nieodzownym elementem sukcesu dla wielu firm usługowych. Witryna stanowi wirtualną wizytówkę, platformę sprzedażową i narzędzie komunikacji z klientami. Jednak, aby spełniała swoje zadania

Sprawdź co mamy dla Ciebie na Instagramie ;)