Z artykułu dowiesz się:
Dariusz Kopyto
Dariusz Kopyto
Specjalista ds. Marketingu Omnichannel. Od 2005 r. realizuje działania marketingowe dla firm z sektora MMŚP. Specjalizuje się w SEO, analityce internetowej i działaniach sprzedażowych. Na co dzień zarządza Agencją Reklamową MARKOFANI i serwisem dla marketerów — Aspirate.pl

Witryna internetowa czy strona internetowa? Kluczowe różnice, które warto znać!

Jako marketer zdaję sobie sprawę, że internet jest kluczowym narzędziem w promocji i sprzedaży produktów i usług. Przedsiębiorcy i osoby prywatne często słyszą o tym, że powinni posiadać witrynę internetową lub stronę internetową. Ale co dokładnie oznaczają te pojęcia? W tym artykule wyjaśnię podstawowe różnice między witryną internetową a stroną internetową oraz zachodzące zależności między nimi, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć te kluczowe terminy.

Witryna internetowa, a strona internetowa

Witryna internetowa — to zbiór powiązanych ze sobą stron internetowych, które są umieszczone pod jedną domeną internetową np. mojafirma.pl. Witryna internetowa pełni funkcję wirtualnej reprezentacji firmy, organizacji czy osoby prywatnej. W skład witryny internetowej wchodzą różne strony internetowe, które mogą zawierać tekst, zdjęcia, filmy, animacje i inne elementy multimedialne. Witryny internetowe umożliwiają użytkownikom przeglądanie informacji, kontaktowanie się z właścicielem witryny oraz przeprowadzanie różnych transakcji, takich jak zakupy, rezerwacje czy rejestracje na wydarzenia.

Strona internetowa — to indywidualny dokument lub jednostka treści w ramach witryny internetowej. Strona internetowa składa się z treści (tekstów, zdjęć, filmów itp.), które są wyświetlane w przeglądarce internetowej. Strony internetowe są połączone z innymi stronami internetowymi za pomocą hiperłączy, najczęściej w postaci menu, które umożliwia użytkownikom poruszanie się po witrynie internetowej.

Charakterystyka obu typów

Witryna internetowa to „całość” składająca się z różnych stron internetowych, które są powiązane ze sobą poprzez nawigację i hiperłącza. Charakteryzuje się ona przede wszystkim swoją strukturą, układem i funkcjonalnością. Wybór odpowiedniego rodzaju witryny internetowej zależy od celów firmy, jej rozmiaru oraz oferty produktów lub usług.

Strona internetowa, z drugiej strony, to „fragment” witryny internetowej. Każda strona internetowa może mieć własny cel i zawartość, taką jak artykuł, galeria zdjęć, formularz kontaktowy czy sklep internetowy. Charakteryzuje się ona swoją treścią, układem i wyglądem, a także interakcjami, które oferuje użytkownikom.

Zależności między obydwoma typami

Witryna internetowa i strona internetowa są ściśle ze sobą powiązane. Strony internetowe stanowią poszczególne elementy, z których składa się witryna internetowa. Użytkownicy poruszają się między stronami internetowymi za pomocą nawigacji i hiperłączy, które łączą strony w logiczną i funkcjonalną całość. W praktyce każda witryna internetowa składa się z co najmniej jednej strony internetowej, ale zwykle jest ich więcej, aby zapewnić bardziej zróżnicowane i pełne informacje o firmie, produkcie lub usłudze.

Właściciele witryn internetowych powinni zadbać o to, aby ich strony internetowe były spójne pod względem graficznym, stylistycznym i funkcjonalnym. Ponadto należy dbać o optymalizację witryny internetowej pod kątem wyszukiwarek (SEO), aby poprawić jej widoczność i przyciągnąć większą liczbę użytkowników.

Dlaczego „wszyscy” piszą strona internetowa?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego większość agencji i freelancerów używa określenia „strona internetowa”, skoro właściwe określenie to „witryna internetowa”. Powód jest prosty — w Polsce brakuje świadomości na temat terminu „witryna internetowa”. Internauci szukają „strona internetowa” i ze względu na pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach na tę frazę, wiele firm stosuje właśnie to określenie.

Poniżej przedstawiam stosunek wyszukiwań dwóch fraz w ciągu ostatnich 5 lat — Analiza wykonana za pomocą Google Trends.

Porównanie wyszukiwań słów kluczowych „strona internetowa” i „witryna internetowa” w ostatnich 5 latach.

Podsumowanie

Różnica między witryną internetową a stroną internetową jest kluczowa dla zrozumienia, jak funkcjonują treści w internecie. Znając te definicje i zależności między nimi, można lepiej zrozumieć, jak należy planować i projektować własną witrynę internetową, aby była atrakcyjna dla użytkowników i skuteczna pod względem marketingowym. Pamiętaj, że sukces witryny internetowej zależy od jakości, spójności i wartości jej poszczególnych stron internetowych.

Jeśli planujesz stworzyć lub odświeżyć witrynę internetową, przeczytaj kolejny artykuł pt. „Witryny internetowe „One Page” i „Multi Page”. Wybierz odpowiedni typ dla swojej firmy!

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć kluczowe różnice między witryną internetową a stroną internetową oraz ich zależności. Jeśli masz pytania lub potrzebujecie porady dotyczącej tworzenia witryny internetowej, zachęcam do kontaktu. Jako doświadczony marketer, z przyjemnością podzielę się moją wiedzą i doświadczeniem.

Powiązane wpisy tematycznie